1#Advent – Existoval vůbec ten, jehož narození křesťané oslavují?

V adventní době, která začíná dnešní nedělí, čekají křesťané na Ježíšovo narození. A právě postava Ježíše je pro mnohé velmi kontroverzní. Někteří si myslí, že se jedná o zcela smyšleného člověka, jiní jeho existenci sice dokážou akceptovat, ale nejsou schopni věřit tomu, že to byl někdo výjimečný, někdo, kdo navždy přepsal dějiny celého světa. Podívejme se na tyto mýty zblízka…

 

Svědčí o něm čtyři knihy
advent

Bible představuje jakousi sbírku samostatných menších knih a hned čtyři z nich svědčí výhradně o životě Ježíše Krista. Tyto knihy napsali čtyři na sobě nezávislí autoři (takzvaní evangelisté – Matouš, Marek, Lukáš a Jan) a každá z knih, byť vypovídá o témže muži, je něčím specifická. Například evangelium zaznamenané Markem je nejjednodušší, napsané nejsrozumitelnějším způsobem a je zároveň nejkratší. Jan naopak zaznamenává události úplně jiným jazykem a je jasné, že daný text byl napsán zcela samostatně, nezávisle na ostatních.

Nestačí vám čtyři evangelia v Bibli? Potřebujete ještě něco víc? Řekněme, více vědečtějšího? Budiž, nabízím výčet dalších historiků přelomu letopočtu, kteří se o osobě Ježíše ve svých knihách či zápiscích zmínili. Píše o něm Židovský historik Josephus Flavius, Židovský Talmud, významný římský historik Tacitus, Suetonius nebo Thallus, římský politik Plinius mladší, starověký řečník Lúkiános ze Samosaty, syrský filozof Mara Bar Serapion, císař Trajan nebo Hadrian. Připadá vám to málo? Existenci Ježíše, coby historicky věrné osoby, potvrzují taky moderní historikové, často z řad zarytých ateistů.

Rád bych uvedl citaci doktora Edwina Yamauchi, jenž říká:

„Čas od času se někteří lidé snaží popřít Ježíšovu existenci. To je ale opravdu ztracený případ… O Ježíšově existenci máme zcela nepopiratelné důkazy.“

Pokud tedy dáváme přednost čistě racionálnímu uvažování a vědě, musíme přiznat, že Ježíšova existence je nepopíratelně dokazatelná!

Chceš se o evangeliích a Bibli dozvědět víc? Mrkni na náš kurz o Bibli 🙂

Pěkný adventní čas,

 

 

Dan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *