„Jaké je Boží jméno?“ aneb diskuze se svědkem Jehovovým

„Jaké je Boží jméno?“

Takovým vzkazem většinou začíná debata se svědkem Jehovovým, nebo s někým, kdo s Jehovismem sympatizuje. Nevím, jak moc dobře Svědky Jehovovi znáte. Možná je máte zafixované jako chlapíky v obleku, kteří na vás čas od času zazvoní s tím, že si chtějí „jen popovídat“. Možná jste je potkali na ulici s časopisem „Strážná věž“.

Ačkoliv o sobě mluví jako o církvi (dokonce o té jediné správné), tak se nenechte zmást. svědkové Jehovovi nejsou běžní představitelé křesťanství, dokonce je ostatní křesťané ani za křesťany nepovažují. Proč?

Zde je několik věcí, na které narážím, když jako křesťan debatuji se svědky Jehovovými. Třeba pro vás budou dobrou inspirací, když si s nimi budete chtít někdy „popovídat“.

1) Ačkoliv je v Bibli spoustu různých přívlastků a titulů (schválně zkuste zadat do Wikipedie slovní spojení “Boží jméno”), tak svědek Jehovův tvrdí, že jediné správné jméno, kterým máme Boha nazývat je: Jehova (JHVH). Ne, že by to bylo špatně, ale opravdu je Bůh tak “hluchý”, že slyší pouze na Jehova? V tom případě je to celkem ironie, protože ani samotní židé toto jméno nevyslovovali (bylo pro ně příliš  svaté) a místo toho nazývali Boha jinými jmény. Ale dobrá, nechme jim jejich jediné správné oslovení a pojďme se bavit o něčem podstatném… Už asi chápete, že toto nebude ten hlavní rozdíl…  

2) Nejpodstatnější rozdíl mezi křesťanem a svědkem Jehovovým je ten, že svědek Jehovův nevěří, že by Ježíš byl Bůh. Ano, křesťané věří, že Ježíš a Duch svatý jsou také Bohem. Jehovisté jsou ale “pokrokovější”. Podle jejich názoru byl Ježíš jen Boží posel a Duch svatý je jen taková energie (něco jako elektrika). A pozor, pokud neznáte dobře Bibli, tak vás mohou jednoduše přesvědčit biblickými verši, v nichž o sobě Ježíš říká, že je Boží syn. Zároveň vám ale neřeknou o dalších místech v Bibli, kde si Ježíš jasně klade nárok na to, že je Bůh. Ostatně tyto verše jsou v jejich vlastním překladu Bible přeložené trochu jinak…

Tak to bylo trochu teologie, chápu ale, že pokud nejste křesťané, nebo teprve zjišťujete, o čem křesťanství je, tak je to pro vás nesrozumitelné. Pokud vás to přesto zajímá, zjistěte si o tom víc, než se pustíte do takové debaty. Třeba v našem kurzu „PročJežíš?“.

A teď trochu praxe:

3) Pokud jste došli k tomu, že svědkové Jehovovi jsou skvělí a rádi byste přijali jejich učení, tak ještě než cokoliv uděláte, doporučuji si nejdříve něco zjistit o jejich organizaci. Je tu totiž pár věcí, které byste měli vědět. I přes to, že jejich počátky sahají do konce 19. století, tak svědkové Jehovovi tvrdí, že jako jediní z celé historie lidstva mají tu správnou víru. Nicméně v pár věcech se už spletli. Například v předpovědích konce světa, který měl skončit v letech 1914, 1915, 1925, 1941 a 1975. I přesto tvrdí, že jejich časopis „Strážná věž“ je až doposud neomylný zdroj informací, který často citují. Pokud byste se stali svědkem Jehovovým, tak počítejte s tím, že za nesouhlas a pochybování nad jejich učením budete vyloučeni. A vyloučení znamená, že i vaše vlastní rodina bude mít zakázáno se s vámi stýkat, pokud jsou svědkové Jehovovi a vy ne. Také na sebe, prosím, dávejte pozor, protože členové Svědků Jehovových nemohou podle jejich učení přijímat krevní transfúze.

Tak to jen abyste věděli, kdo si s vámi chce „povídat“.

Máte nějakou zkušenost se Svědky Jehovovými? Co si o nich myslíte? „Povídali“ jste si někdy? Jaké to bylo? Napište 🙂

Honza

2 thoughts on “„Jaké je Boží jméno?“ aneb diskuze se svědkem Jehovovým

    1. Zdravím 🙂 blog HledámBoha není žádnou církví ani společenstvím a doufám, že jste mylně nepochopil, že patříme ke svědkům Jehovovým… Právě naopak, tento článek měl varovat před jejich učením! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *