Jaký je smysl života?

Pokud bychom sestavovali žebříček oblíbených otázek, které si lidé kladou při různých neformálních příležitostech (např. při táboráku), bude mít otázka smyslu života své nezastupitelné místo.

Proč? Jednoduše proto, že je pro nás od přirozenosti celý svět, galaxie, různé zákonitosti a v neposlední řadě sám život obrovskou záhadou. Proto nás automaticky napadají otázky typu: Jaká je v tomto všem moje role? Mě, zrnka písku v obrovské pláži světa? Proč tady jsem? Má to nějaký důvod? Je to tak zvláštní…

Jsme opravdu pouhým omylem, produktem náhodných mutací a v konečném důsledku obrovské žijící nic, co jednou zanikne v temné prázdnotě vesmíru? Nebo je naše existence záměrná a smysl našeho života je hlubší, než se narodit, přežívat, rozmnožit se a zemřít?

love-heart-j-j

Hledání odpovědí na tyto otázky má dalekosáhlý dopad na každého z nás, ať jsme věřící nebo ne

Podle toho, jakou optikou se na svět, na sebe a na svůj úděl díváme, tak přistupujeme k sobě samému, k ostatním lidem a světu okolo nás. Nezlehčujme tedy hledání smyslu života frázemi typu „nemám čas přemýšlet nad hloupostmi“, nebo „…raději budu dělat něco užitečnějšího…“. Je to téma, které zastřešuje celé naše bytí a má smysl se jím zabývat.

Tak co? Myslíš si, že „žijeme len raz, práve tu a práve teraz“, stejně jak se zpívá ve známém letním hitu? Já ne! Když se procházím v noci a vidím na tmavém nebi nespočet hvězd a neustále se měnící měsíc, když kolem mě poletují světlušky a do nosu mi vnikají nejrůznější intenzivní luční vůně, tak si uvědomuju, že tady „jen tak“ opravdu nejsme. Není možné vytvořit tuto zemi se vším, co na ní je, „jen tak“ a dále se o ni nestarat. Opravdu, tímhle rohlíkem mě nikdo neopije…

Jaký je tvůj smysl života? Co si myslíš, že lidé nejčastěji kladou na první místo?

Pokud by sis o smyslu života chtěl přečíst podrobnější článek, zkus to zde! Najdeš v něm různé perspektivy a také vysvětlení, co a proč je mým smyslem života.

Petr

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *