Je Bible stále aktuální?

BibleSmallNěkterá literární díla jsme se naučili označovat jako nadčasová. Shakespearovy hry, Orwellovy romány či Čapkovy utopie jsou často považovány za knihy, které předběhly svou dobu a které budou aktuální ještě desítky nebo stovky let. V souvislosti s tím mě napadlo, zdali je možno Bibli stále ještě pokládat za nadčasovou a jestli i tato „Kniha knih“ má co říct lidem moderního jednadvacátého století. Podle mě ano a rád bych vás o mém názoru přesvědčil několika racionálními argumenty:

1. Udržuje si několik NEJ

Bible je nejčtenější, nejprodávanější, nejinspirativnější knihou, která byla přeložena do nejvíce jazyků. Již tyto skutečnosti samy o sobě ukazují, že si Bible na trhu stále udržuje pozici „knižní jedničky“. A znáte to, pokud hitparádě už několikátý měsíc po sobě vévodí nějaká písnička – musíte si ji pustit. Nebo pokud fotbalová Barcelona vyhraje potřetí za sebou titul, začne se o ní mluvit mnohem častěji. Stejné je to i s Biblí. Už samotná NEJ lákají k jejímu přečtení a nahlédnutí mezi její řádky.

2. Je založena na pravdivých událostech

Dnešní svět doslova hltá knihy, filmy a seriály, které jsou založeny na skutečných událostech, tak proč v tomto ohledu odsouvat na kraj Bibli, jež obsahuje desítky pravdivých příběhů napsaných v různých dobách naší historie?

3. Vychází z ní právní systém, životní moudra, morální hodnoty…

Pokud lidé argumentují tím, že starozákonní pasáže Bible se nedají do dnešního moderního světa aplikovat a byly vhodné pouze pro lidi žijící před tisíci lety, tak se mýlí. Z hlavních myšlenek Bible totiž v dnešní době vychází většina právních systémů a morálních kodexů. Tak tedy například:

Jedno z přikázání, které vychází z desatera, je „nezabiješ“.
Stejně tak zabití odsuzují zákony drtivé většiny současných států.

Další přikázání „nesesmilníš“, nebo přesněji „nezcizoložíš“ je v dnešní době také bráno jako téměř automatické. Pokud již mám vlastní manželku je vysoce amorální být jí nevěrný. 

Podobně je tomu i s příslovími, kterých Bible obsahuje nespočet. Srovnejte například platnost některých z nich:

Kdo miluje napomenutí, miluje poznání, kdežto kdo domluvy nenávidí, je tupec.

Raději potkat medvědici zbavenou mláďat než hlupáka s jeho pošetilostí.

Tak co? Je Bible stále aktuální? Dá se aplikovat i do dnešního života?

Mimochodem, pokud se chceš dozvědět o Bibli více, zkus náš kurz o čtení Bible 🙂

Dan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *