Je vyvolávání duchů nebezpečné?

Snaha kontaktovat mrtvé je známá od nepaměti. V podstatě od pradávna lidé vnímali přesah mezi tímto fyzickým světem a světem duchovním a snažili se toho patřičně využít.

Není se však čemu divit. Hlavním důvodem je bolestné téma – smrt. Snad každý tu děsivou tíhu více či méně vnímá. Lidé, které tolik milujeme, tu dnes jsou a zítra být už nemusí. Tolik nám chybí, umíráme žalem, toužíme s nimi být, alespoň naposled slyšet jejich hlas, vyříkat si s nimi neurovnané vztahy, vědět, jak se mají. Často k prvním pokusům dochází například na táborech, „nevinná hra“ při deštivých večerech…Nemusíme přitom být ani naivní zvědavci, kteří rádi experimentují s neznámem, a velmi snadno můžeme fenoménu vyvolávání duchů podlehnout.

Nemám pravdu? Jak to vnímáte vy? Je pro vás snadné pomyslet na to, že jednou tady nebudete? Pokoušeli jste se už o nějaký kontakt se záhrobím? A jde to vůbec? Velmi zásadní otázka – umožňuje duchovní svět kontakt se zesnulými blízkými? Pokud ano, jsou pokusy o navázání kontaktu bezpečné?

Lidé reagují na zážitky a jevy spojené se spiritistickými seancemi různě. Někteří věří, že komunikují s dušemi zemřelých. Jiní tvrdí, že se jedná pouze o naše nevědomí, případně jakési informační pole, a v neposlední řadě skeptici vše vysvětlují halucinacemi či podvody.

 

Tato paleta názorů však není úplná. Možná vás zajímá, co na to říkají křesťané, potažmo Bible? Zajímá Vás, co k danému tématu říká Bůh?

 

„Neobracejte se k duchům zemřelých a nevyhledávejte vědmy a neposkvrňujte se jimi. Já jsem Hospodin, váš Bůh.“ Bible, Leviticus 19:31

Odpověď je nekompromisní – Bůh toto jednání na mnoha místech jednoznačně zakazuje. Proč však tak prudká reakce? To nemá Bůh pochopení s našimi city a steskem po zemřelých milovaných? Věříme, že Bůh je láska a myslí to s námi jenom dobře… A právě proto vyvolávání duchů zakazuje a varuje před ním! Na základě svědectví Bible i mnoha osobních zkušeností bývalých i současných spiritistů totiž můžeme konstatovat, že se za těmito jevy skrývají démonické síly, stejně jako v magii a okultismu.

Poslechněme si několik internetových výpovědí a rad samotných esoteriků (tedy nekřesťanů), nikoliv Bible:

„Vyvolávat duchy nedoporučuji. S největší pravděpodobností se ti povede vyvolat jen nějakého démona, co se za ducha bude akorát vydávat.“
„Pokud nevíš, co děláš, pak to nedělej. Práce s entitami je v magii nejvíce riziková oblast. V lepším případě se ti to nepovede. V horším případě si vytvoříš spojení, kterého se jen tak nezbavíš a noční můry můžou být jenom začátkem.“

„Vyvolávání duchů není žádná obyčejná hra. Je to souboj s duchy zemřelých. Může se stát, že se ti vše vymkne z ruky a ty už se pak do smrti nezbavíš duchů, kteří ti budou otravovat život, v horším případě i tvoje zdraví.“

Tito lidé samozřejmě často nevědí, že jde o démony, přesto nepřímo potvrzují to, co jako démonické projevy můžeme sledovat i u jiných okultních fenoménů.

Pokud by se mě tedy někdo zeptal, zda je vyvolávání duchů bezpečné, má odpověď by byla jednoznačně ne, není bezpečné. Naopak, nemálo lidí po „úspěšných“ seancích zešílelo, spáchalo sebevraždu, skončilo s vážnými psychickými či fyzickými následky, nebo „jen“ výše zmiňovanými nočními můrami.

Důvodů, proč takto odpovídám, je více. Pokud máte zájem o více informací, věnujte pár minut tomuto článku či souboru otázek a odpovědí, které se okultismu a magie týkají.

Petr

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *