Když tě čtení Bible nebere

Cítíš se někdy při čtení Bible, jako kdybys hlavou bušil/a do zdi?

Přejíždějí tvé oči slova a stránky bez zájmu s vědomím, že je to bez účinku?

Připadá ti čtení Bible jako detoxikační dieta, kdy nic nechutná dobře, takže jen doufáš, že je to zdravé?

Pamatuji si, že jako nový křesťan jsem každý den jezdil do školy autobusem s hlavou zabořenou do mé kapesní Bible a podtrhával jsem si pasáže textu, které na mě “vyskakovaly”. Učil jsem se verše nazpaměť, kupoval jsem různé překlady a komentáře, zahltil jsem svou poličku čímkoliv, co by mi mohlo pomoct lépe pochopit to, co jsem četl. Žádná jiná kniha mě nikdy předtím nevystihla tak přesně. Viděl jsem své problémy odhalené na stránkách této knihy, a přesto jsem nalézal naději, že bych se mohl stát novým člověkem.

Ale v určitém momentě mé cesty jsme si já a Bible přestali rozumět. Otevíral jsem tu stejnou kapesní Bibli, ale mé spojení s jejím obsahem bylo pryč. Přestali jsme spolu mluvit.

Všechno to vyvrcholilo v létě, kdy jsem s manželkou vyučoval, jak studovat Bibli. Záchvat úzkosti začal týdny před začátkem kurzu. Probouzel jsem se s pláčem, zachvácen panikou. Pracoval jsem již čtvrtým rokem na plný úvazek v křesťanské organizaci, ale hluboko uvnitř jsem věděl, že nemůžu předávat nefalšované nadšení ze čtení Bible. Moje nadšení se vytratilo. Měl jsem být odhalen jako podvodník.

Možná zažíváš podobnou frustraci, zklamání, a dokonce stud ze svého vztahu ke čtení Bible. Pokud ANO, tak předtím, než podlehneš nebo než se odepíšeš jako příležitostný čtenář Bible, jsou zde určité věci ke zvážení:

 

Nejsi špatný křesťan

Být kolem křesťanů, kteří milují Bibli, může být nakažlivé. Ale také to ve mně vytváří pocit druhořadosti. Strávil jsem roky hledáním léku pro překonání nechuti ke čtení Bible a chyběla mi jedna životní pravda: zápas s pocitem, že si neužíváš čtení Bible, neznamená, že jsi nemocný.

Zkoumal jsi, proč zápasíš se čtením Bible? Pokud ne, pak pouhá „usilovnější snaha“ tě může ve skutečnosti odsunout od Boha víc, namísto aby ti pomohla se s Ním spojit.

 

Může tu být hlubší význam, proč ti čtení Bible připadá těžké

Uvědomil jsem si, že můj hluboký zápas je v tom, že často vidím Boha jako Otce, který mě teoreticky miluje, ale je příliš zaneprázdněný, aby mi věnoval pozornost. Pletl jsem si Boha s mým pozemským otcem, který mě miloval, ale zklamal. Takže Bible se poté stala sadou pokynů, které mi Bůh zanechal, ale musel jsem na ně přijít sám.

Co by mohl být tvůj hluboký zápas? Vypořádat se s touto otázkou může někdy pomoct objevit hlubší ránu, kterou Bůh může chtít uzdravit.

 

Možná se potřebuješ znovu soustředit na to, o čem Bible je

„Jestliže chceš vyrůst v důvěře Bohu, musíš vyrůst ve znalosti Boha,” řekl mi nedávno můj kazatel. Ale já někdy Bibli čtu víc, protože v tom hledám věci pro sebe, než abych hledal Boha. To je sice také pravda – nikdy tady nebude jiná kniha, která plnohodnotněji sdílí můj nebo tvůj plán a zápas. Ale já nejsem ústřední postavou tohoto příběhu. Základním účelem Bible je ukázat nám Boha. Konečným cílem naší víry není zvýšené sebeuvědomění, ale náš vztah s Bohem.

Pomalu se učím nejednat s Biblí jako s knihami o sebevzdělávání a sebezdokonalování, které zahltily internet i knihkupectví. Bible je především Jeho příběhem, a ten nám pomáhá porozumět našemu vlastnímu příběhu.

 

Nové způsoby, jak si užít Bibli

Miluji filmy, takže když jsem vyučoval kurz o studování Bible, podváděl jsem a díval jsem se na filmové zpracování evangelia podle Jana. Film obsahoval každé slovo knihy a já jsem se na něj díval znovu a znovu, abych vstřebal tento příběh. Je to pořád Bible, i když ve formě obrázků a zvukového doprovodu? Myslím že ano.

Nejsledovanější film v historii se jmenuje JEŽÍŠ. Je založen na textu evangelia podle Lukáše. Můžeš se na něj podívat, kdykoliv a kdekoliv máš internet, třeba hned teď u počítače nebo ve tvém telefonu.

Je pro mě těžké si prostě otevřít Bibli a číst. Takže používám „zamyšlení na každý den“ nebo tématické pracovní sešity a plány čtení, které zkoumají problémy, se kterými zápasím ve svém životě jako například rodičovství, manželství, čistota nebo hněv.

Čti si Bibli s ostatními, poslouchej ji, sleduj ji v divadle nebo na monitoru. Bůh neznámkuje tyto věci odlišně.

 

Buď citlivý / -á na to, kde tě Bůh chce mít

Bůh udělal překvapivý manévr, aby mi pomohl s mým problémem číst Bibli: Dal mi tři děti.

Má žena a já jsme chtěli, aby naše děti znaly Boží příběh, i kdyby nikdy nevlastnily teologickou knihu. Takže jsme jako rodina začali číst Bibli pro děti.

Stále zápasím se čtením Bible. Ale za sedm let v roli otce, kdy jsem četl desítky příběhů o Bohu stále dokola, jsem mohl sledovat, jak pronikají mými dětmi, a dokonce mnou.

Bůh tě miluje, když otočíš další stránku Bible, a miluje tě, i když tak neučiníš. Pamatuj na to, proč ti to Bůh v první řadě dal: On chce, abys Jej znal a věděl, že Mu můžeš důvěřovat ve svém životě. Vím, že to není jednoduché, ale zkus to! Pokud si potřebuješ o některých otázkách popovídat, můžeš využít možnosti našich poradců v anonymním online rozhovoru jeden na jednoho nebo vyzkoušet nový kurz Jak budovat hluboký vztah s Bohem.

 

Volně převzato podle článku “When you don´t like reading the Bible” od autora Ross McCall 11. listopadu 2016

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *