Kniha pro každodenní život – Pět jazyků lásky

Kniha, jež změnila životy stovkám párů. Bestseller. Fenomén. Ano, a mnoho dalšího…5JL_N

O knihách Garyho Chapmana  jsem slyšel už hodně – první řadě od mých kamarádek. Upřímně řečeno, nemyslel jsem si, že knížka o manželských a partnerských vztazích je přesně to, co chci o prázdninách číst. Čekáte nějaké „ale“? Máte ho mít. Pět jazyků lásky se mi jednou náhodou dostala do ruky a já (samozřejmě z dlouhého času, jinak bych ji dobrovolně nečetl) jsem nahlédl na první stránku. Pak na druhou. Následně na třetí… A najednou jsem byl na konci první kapitoly a musel jsem vystoupit z vlaku.  Ale hned na nástupišti jsem věděl, že si knihu musím koupit.

A musím přiznat, že je tento bestseller ověnčený nejrůznějšími NEJ oprávněně. Už dávno jsem slyšel o tom, že lidé mluví „různými jazyky“. Lidé více zaměření na vizuální vnímání světa používají často slůvka jako „koukni, všimni si“ a naopak lidé dávající přednost hmotnému zaměření raději zvolí obraty typu „vezmi si to takhle“ nebo „to máš tak“. Toto rozlišení jsem slyšel na poli business etikety, nicméně do vztahové oblasti mě to přenést nenapadlo.

Uznávaný vztahový poradce Gary Chapman v knize popisuje pět primárních „jazyků“, jimiž si manželé či partneři mohou vyjadřovat lásku. Kniha je zejména prakticky zaměřena. Detailně se věnuje každému jazyku, přináší rady, příklady, jak jednotlivými jazyky lásku projevovat a jak je správně identifikovat. Chapman čtenáře oslovuje také tím, že správným osvojením pěti jazyků lásky nemusíte zabodovat pouze u svého partnera či partnerky, ale teorie se dá přenést i do vztahů ke svým přátelům či dětem.

Mně osobně kniha v mnohém otevřela oči, donutila mě intenzivněji vnímat chování mých přátel a známých a všímat si tolik potřebných detailů.

Ukázka z knihy:

Potřeba být milován svým partnerem stojí ve středu manželství. Jeden muž mi nedávno řekl: „K čemu je mi dům, auta, soukromá pláž nebo cokoliv jiného, když mě moje žena nemiluje?“ Rozumíme tomu, co řekl? „Víc než po čemkoli jiném toužím po tom, aby mě moje žena milovala.“ Materiální věci lidskou lásku nemohou nahradit. Manželka naproti tomu tvrdí: „Celý dlouhý den si mě ani nevšimne a potom se mnou chce skočit do postele. Nesnáším to.“ Není ženou, která nemá ráda sex, je ženou zoufale toužící po citové lásce.

Něco v nás touží po tom, aby nás ostatní milovali. Samota je pro lidskou duši zničující. Proto je také „samotka“ považována za nejkrutější trest. V srdci všech lidí se skrývá touha po důvěrnosti a touha být milován. Právě v manželství má být naplněna potřeba láska i intimity zároveň, alespoň tak bylo manželství naplánováno. Proto také starověké biblické texty mluví o manželovi a manželce jako o „jednom těle“.

Dan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *