Která církev je ta pravá?

Touha po Bohu, hledání důkazů Jeho existence a snaha najít smysl života může být pro někoho docela tvrdým intelektuálním oříškem. Lidé se často mezi sebou přou, zda vůbec Bůh existuje. Pokud někdo dospěje k poznání, že „nějaký“ Bůh existovat musí, často ještě nemá vyhráno. Na cestě za odpovědí se musí prokousat ještě několika jinými zásadními otázkami.

Dobrá, Bůh tedy existuje. Jenže „který?“. Kdo je tím Bohem? Je jeden, je jich více? Jedná se o miliony bohů hinduistů, boha Islámu, nebo Boha křesťanství? Přestože můžete po zralé úvaze, nebo dokonce po Božím „doteku“, rozpoznat jedinečnost křesťanství a osoby Ježíše Krista, stále si bude mnoho z vás klást otázku – ok, ale která církev je ta pravá?

Máme zde desítky názvů církví, mnoho myšlenkových proudů, které se někdy mezi sebou různě hašteří a navzájem obviňují z kacířství… Je to smutné, ale je to tak. Jak se tedy s touto bolestnou realitou poprat? Může se obyčejný člověk bez teologického vzdělání dopátrat té „Boží“ pravdy?

 

Odpověď, na které se mnozí shodují

V zásadě je to jednoduché – pravá církev je „ta Boží“. Mnoho církví a sekt si osobuje právo být „tou jedinou pravou církví“, která je založena od Boha. Ve skutečnosti však na světě vždy existovala a bude existovat pouze jedna pravá církev, a to ta univerzální/neviditelná Boží. Když Pán Ježíš mluvil o církvi, nikdy neřekl něco ve smyslu „moje římskokatolická církev, moje evangelická církev, moje pravoslavná církev nebo moji věrní baptisté…“. Vždycky hovořil pouze o „církvi“. Jeho slova a důraz si sice vykládají mnozí různě, já jim však rozumím (a nejsem sám!) asi takto: církev není formální náboženská organizace, kterou lidé navštěvují, nýbrž společenství lidí, kteří vejdou do Božího království, skrze odpuštění Pána Ježíše Krista, kterého milují a následují. Ať už jde o Eskymáka na ledovci, křováka na poušti, nebo Evropana ve „vyspělém“ světě. Každý může navštěvovat dané místní společenství křesťanů, které může mít svůj vlastní název, nicméně všichni jsou „stejní křesťané“ a součástí pravé Boží církve.

Bůh tedy nemá na zemi žádnou vyvolenou organizaci (varuji před každým, kdo toto o své církvi prohlašuje!), ale jednotlivce, kteří jsou roztroušeni v různých „lidských“ církvích.

 

Kdo do pravé církve patří?

Ježíš řekl, že jednou bude jasně zjeveno, kdo Mu patřil a kdo nikoliv. Možná se budeme divit, že někteří na první pohled „vzorní křesťané“ k Božímu lidu patřit nakonec nebudou a naopak do něj vejdou ti, o kterých jsme si to nikdy nemysleli. Skuteční křesťané se nacházejí napříč různými křesťanskými církvemi (denominacemi). To znamená, že v mnohých křesťanských církvích mohou být lidé, kteří Ježíše poznali a milují ho. V každé takové církvi jsou ale také ti, kteří jsou křesťany pouze formálně, papírově. Jejich jména jsou možná od narození zapsána kdesi v církevní kartotéce, před Bohem však nikoliv.

Tato úvaha vynáší na světlo jeden smutný fakt – ne každý, kdo je součástí nějaké církve, je křesťanem. Jaké je v církvích procento opravdových křesťanů záleží na kvalitě dané církve. Mohou existovat takové, ve kterých bude většina lidí skutečně patřit Ježíši, budou ale existovat i církve, kde tomu bude z různých důvodů naopak.

Pokud vás zajímá tato problematika více, můžete si přečíst odpovědi na následující otázky:

Co je vlastně církev? Jak ji uchopit?
Proč je tolik různých církví?
Jak poznat zdravou církev a nenaletět falešnému učení?

P.S. Jestli jste zrovna bez společenství nebo bez církve, určitě se nám nebojte napsat, dáme vám kontakt na nejbližší sbor nebo společenství věřících.

2 thoughts on “Která církev je ta pravá?

  1. Moc se mi líbily Vaše odpovědi na důležité otázky, které mi hodně dlouho ležely v hlavě. Zatím mi na ně nikdo dostatečně neodpověděl, až tady jsem byla s odpověďmi spokojená. Děkuji a těším se na další články. Anes.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *