Modlitba pro začátečníky

Jaký je tvůj modlitební život?

Jedná se o jednoduchou otázku, ale nemusí na ni být snadná odpověď. Doslova se totiž ptáme: „Jak si poslední dobou povídáš s Bohem?“ Nejde o to, kolik stránek Bible přečteš nebo na kolik bohoslužeb a akcí pro věřící dorazíš, ale jde o „osobní spojení“. Modlitba je klíčovou aktivitou v životě každého křesťana, představuje jakési palivo, které nás pohání dopředu, blíže k Bohu. Ale modlím se vůbec správně? Můžu s Bohem mluvit zrovna o těchto věcech? Mám právo Jej žádat zrovna o toto?

Pokud se podíváme do Bible, tak ta nám nedává moc návodů na to, jak se modlit. Víme jen to, že se Ježíš modlil často, někdy sám, jindy se svými učedníky, a zanechal nám vlastně jen jednu modlitbu, jakýsi vzor, ukázku toho, jak může modlitba vypadat. Ta poukazuje na blízký vztah s Bohem – důvěrné oslovení „Otče“, prosby o každodenní důležité věci či hlubokou víru… Ale samozřejmě nejde o každodenní odříkávání této modlitby a tím splnění „modlitební povinnosti“. V modlitbě jde o mnohem víc! Pokud v modlitbě trochu tápeš a nevíš, jak k ní přistupovat, mám pro tebe pár užitečných rad, které pomohly v modlitebních začátcích mně.

 

1) Vyber si čas a místo

Můžeme se modlit kdekoli a kdykoli. Tato možnost nám dává v modlitbě úžasnou svobodu a nijak ji neomezuje na nějaký konkrétní čas a vyhrazené místo. Máme-li potřebu něco s Bohem probrat o přestávce v práci, během cesty do školy, před důležitým rozhodnutím, tak můžeme. Máme právo k Němu volat kdykoli. Pokud ale pociťuješ, že těchto spontánních modliteb je ve tvém životě málo a rád by ses modlil pravidelně, vyber si konkrétní denní dobu a místo. Někomu vyhovuje si přivstat a bavit se s Bohem v křesle při ranní kávě, někdo s Bohem rád usíná. Někomu vyhovuje procházka v parku, druhý vyžaduje klid svého pokoje. Tyto faktory jsou individuální, ale pokud chcete dosáhnout pravidelnosti, měli byste si vyčlenit daný čas a místo.

 

2) Naslouchej předtím, než promluvíš

Před každou modlitbou se pokus ztišit a vyhledej místo, kde se budeš moci soustředit. Osobně doporučuji si přečíst kousek z Bible, třeba jenom jeden verš a přemýšlet nad ním. Modlitba není jednostrannou komunikací, a proto je důležité také poslouchat a nevést monolog plný svých tužeb a přání. Nech proto Boha mluvit první. Třeba skrze již zmíněný verš z Bible.

No a jak se mnou může Bůh komunikovat? Způsobů je opravdu hodně a věř mi, z vlastní zkušenosti jsem poznal, že Bůh je někdy opravdový vtipálek. Odpovědi na některé tvoje otázky můžeš dostat třeba skrze myšlenku, která tě „náhodou“ napadne při modlitbě, pomocí rozhovoru s kamarádem nebo skrze knihu, kterou čteš…

 

3) Upřednostňuj modlitbu za duchovní věci nad těmi fyzickými

Tento bod se zdá jako samozřejmost, ale není. Sám sebe často přistihnu při tom, jak lpím na fyzických věcech a přikládám jim velký důraz i v modlitbě. Modlitba je rozhovor s Bohem a myslím si, že zrovna s Bohem se dá bavit o mnohem hodnotnějších věcech.

 

4) Neboj se zastavit a modlit se nyní

Trochu jsme se o tom už bavili. Je fajn si vytvořit pravidelný návyk k modlitbám, vyčlenit jim konkrétní čas a místo, nicméně tento fakt nic nemění na tom, že se můžeš modlit kdekoli, v kterýkoli čas a s kýmkoli.

 

5) Vytvoř si skupinu lidí, za které se budeš modlit pravidelně

Nevím, proč mě to nenapadlo dřív, ale před několika měsíci jsem si vytvořil takzvaný „Prayer list“ – tedy seznam lidí z mého okolí, kteří potřebují nebo prosili o modlitby. Čas od času se mi totiž stalo, že mi někdo řekl, že prožívá složité období, tápe ve studiu nebo ve své budoucnosti, nebo že má nemocnou babičku a tak dál, a já na to ve spěchu zapomněl. Naléhavost modlitby jsem si uvědomil, až když jsme se zase viděli… Jelikož se potkávám s velkým množstvím lidí, tak se mi to občas stalo a moc mne to mrzelo. Začal jsem si proto modlitební náměty psát a dělat si k nim malé poznámky o vývoji dané situace. A upřímně, je úžasné vidět, jak se věci hýbou a řeší…

 

6) Pros o cokoliv, doslova o cokoliv

Většina lidí má stálé náměty, za které se modlí. Často se jedná o maličkosti, ale i tyto všední prosby Bůh rád slyší. Chci ti dodat odvahy, abys nezůstal jen u těchto „maličkostí“, ale modlil se i za věci, které na první pohled vypadají nereálně či dokonce ztraceně. Pamatuj, pro Boha není nic nereálné!

 

7) Buď ochotný prosit více než jednou

To, že se například jednou za někoho pomodlíš a on se hned neuzdraví, neznamená, že tě Bůh neslyší. Modlitby mají být vytrvalé. V Bibli vypráví Ježíš tento příběh:

Kdo z vás má přítele, za kterým přijde o půlnoci s prosbou: „Příteli, půjč mi tři chleby – navštívil mě přítel, který je na cestách a nemám, co bych mu nabídl.“ A on mu zevnitř odpoví: „Neobtěžuj, dveře už jsou zamčené a děti jsou se mnou v posteli; nemohu vstát a něco ti dávat?“ Říkám vám: I kdyby nevstal a nedal mu to kvůli jejich přátelství, zvedne se a dá mu, co potřebuje, kvůli jeho neodbytnosti.

Tímto příběhem ti nechci říci, abys byl tvrdohlavý a umíněně na něčem trval, jen tě chci povzbudit k vytrvalosti v modlitbě a ujistit tě, že každou tvou modlitbu Bůh slyší. A stejně tak skutečnost, že občas nedostaneme žádnou odpověď, je formou odpovědi a má svůj smysl, který často pochopíme až s odstupem času.

Chceš se dozvědět, jak pracovat na vztahu s Bohem? Můžeš k tomu využít nově spuštěný kurz Jak budovat hluboký vztah s Bohem, věřím, že tě posune dál!

Dan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *