Opravujme dokud je čas!

Humans of NY, Prague, Olomouc… Se stránkami prezentujícími příběhy obyčejných lidí se v poslední době rozsypal pytel. Musím ale přiznat, že jsem za tuto službu velice vděčný, protože si můžu často přečíst příběhy lidí, ke kterým bych se na ulici jen tak nedostal. Naposledy mě zaujalo vyprávění jednoho staršího páru…

photo-memory-grandma
Čas strávený s rodinou, třeba při prohlížení starých fotografií, je nenahraditelný…

„Dnes je jiná doba. Když se pokazí nějaká věc, lidé se ji nepokoušejí opravit, ale vyhodí ji a koupí si novou. Už o málokterém muži se dá říct, že si dokáže doma všechno opravit, že je ten domácí kutil, jak se moderně říká. Podobné je to v dnešní době i se vztahy. Když přijde nějaká krize, lidé jdou jednoduše od sebe a nesnaží se situaci řešit. Střídají partnera za partnerem. V manželství je potřeba umět naslouchat, komunikovat a dělat kompromisy. My už jsme svoji více než 60 let, v dobrém i ve zlém,“ dodal starší pán, který na fotografii pevně držel svou ženu za ruku.

Tahle myšlenka mě donutila více se rozhlédnout okolo sebe a přiznat, že měl pán bohužel pravdu. Naštěstí pocházím z vesnice, kde se ještě stále najde množství zručných chlapů, ale na druhé straně znám případy, kdy si lidé raději zavolají elektrikáře na výměnu žárovky než aby si to udělali sami (ano, tohle se opravdu stalo!).

Se vztahy je to podobné. Mám kolem sebe desítky šťastných a dlouholetých párů, nicméně ty působí v moři ostatních doslova jako zrnko písku. Jak často se odehrává známý scénář zamilovanost, konflikt, neschopnost řešení, zranění, další partner, opět zamilovanost, … Podobný model ubližuje nám i našemu protějšku a chtě nechtě zanechává větší či menší šrámy, které se můžou hromadit.

Pracujme tedy na vztazích s lidmi v našem okolí – s partnerem/partnerkou, rodinou, přáteli. Udělejme dnes jen tak, ze srdce, gesto, které někomu ukáže, že jej máme rádi takového, jaký je. Kupme bonboniéru, květiny, pozvěme na kafe, napišme milou smsku, usmějme se… Možností a prostředků je bezpočet, tak hurá do toho!

Dan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *