Pro pravdu se člověk nejvíc zlobí…

Pravda je vůbec to nejobtížnější, co lze lidem předložit k věření.Zamysleni u kafe

Marcel Pagnol

 

Francouzský spisovatel a dramatik Marcel Pagnol jednou řekl, že pravda je vůbec to nejtěžší, co lze lidem předložit, aby tomu věřili.

My Češi máme jedno podobné přísloví: „Pro pravdu se člověk nejvíc zlobí…„.

Nevím, jestli jste si toho taky někdy všimli, ale někdy to opravdu funguje. Může nám trvat léta, než si připustíme některé nepříjemné věci o sobě. Třeba to, že jsme cholerici, nebo že jsme přeci jen na rozchodu s bývalým partnerem měli nějaký podíl. Mnohem snazší je věřit tomu, co bychom chtěli, aby byla pravda. Tomu, že jsme jedineční a úžasní. Tomu, že když se stane chyba, tak to není naše vina, ale můžou za to špatné okolnosti, druzí lidé nebo prostě smůla.

Za tu dobu, co dělám HledamBoha.cz, pozoruji, že podobně to funguje i s náboženstvím. Nechce se nám věřit, že by nás Bůh nutil, abychom se řídili jeho přikázáními, tak věříme jen v Boha, který je JEN láska. Nechce se nám věřit, že by bylo nějaké peklo, tak v něj nevěříme. Nechceme věřit v Boha, který dopustil zlo, nechceme věřit v Boha, který odsuzuje atd.

Nechce se nám věřit, že by nějaký takový Bůh byl, tak řekneme, že neexistuje. Máme pro to ale nějaké argumenty nebo to jen nezapadá do našeho pohledu na svět?

Co když Bůh je a je jiný, než jak si představujeme. Jiný než bychom chtěli? 

Jinými slovy: Věříme jen těm věcem o Bohu, které bychom chtěli, aby byla pravda?

Ať jsi křesťan, budhista, ateista, nebo věříš v „něco“ nad námi — jsi ochotný si připustit, že Bůh je a že je jiný, než si ho představuješ?

Jsi ochotný hledat pravdu, i když se ti nebude líbit?

 

Mějte se!

Honza

 

2 thoughts on “Pro pravdu se člověk nejvíc zlobí…

 1. Lidé se zlobí pouze a pouze na sebe. Nic jiného bych v tom nehledal. Jak ovládat své EGO a Rozum naleznete zde: http://goo.gl/29fqnV (sekce Učení). Tam také naleznete řekněme takový výklad nadčasových filosofií na to jak věci kolem Boha fungují a kdo to vlastně je Bůh. Problémem lidí je totiž stále to, že si Boha materializují a viní ho mnohdy za své problémy. Ale Bůh nás nesoudí, pouze nám ukazuje cestu a dává nám řekněme takové zkoušky nic víc. A protože jsme se narodili svobodní tak není v jeho moci cokoliv „ovlivnit“ tj. navést nás např. do situace do které z principu nechceme. Uvedu příklad. I kdybych Vám řekl o tom webu cokoliv tak vím, že není v mé síle, aby jste ty věci četl. Je to stejné jako s Biblí a tím jak ji křesťané šíří mezi lidmi. Oni mají prostě svobodnou vůli v tom co dělají a i v tom jak jednají. A důsledky? To už je prostě tak zařízeno, že každý je svým štěstím strůjce (nebo strojvůdce).

  „Čím víc se člověk pokouší vyhnout utrpení, tím víc trpí, protože ho začínají mučit nepodstatné nebo bezvýznamné věci.“ Albert Einstein

  Hezký den
  Marek Xara Quarda
  Frenštát p/R
  BULA: https://goo.gl/CDEHll
  Web: http://goo.gl/29fqnV
  Peníze a MY: https://goo.gl/iKiiV3
  Poezie: https://xmarek.signaly.cz/

 2. Kdyby někdo hledal v Bibli slovo musíš, nenajde ho. Bůh toto slovo nikdy nevyřkl. Dal každému svobodnou volbu- buď půjde za ním a dostane život věčný, nebo ne a jeho duše bude zatracená. Ten kdo se vymlouvá nějakými argumenty, znamená to, že vlastně ani uvěřit nechce, brání se tomu. ,,Ten kdo chce, slyší můj hlas“ řek Ježíš a je to pravda. Kdo chce, uvěří v něj a následuje ho, ten ho i opravdu slyší a cítí. .. Jednou jsem se bavila s kamarádem o víře a o Bohu a řekl mi něco na způsob: ,,kdyby existoval Bůh, proč by se rodili mrzáčci, byli by války a různé katastrofy“.. Je opravdu těžké vysvětlit člověku, který vlastně ani nechce slyšet pravdu, že právě skrze utrpení se člověk přiblíží Bohu nejvíce a že právě ten, kdo se narodí třeba s nějakým hendikepem je Bohem tak moc milován, že mu dal možnost se k němu skrze toto utrpení přiblížit. Né nadarmo se právě říká pro pravdu se člověk zlobí. Už od samého počátku jsou nejvíce pronásledováni právě Křesťané.. proč? Není to snad důkaz, že je to živá víra? Vždyť i satanisté věří v Ježíše Krista, který se nám dává v eucharistii….. Je několik případů, kdy se snažili ukrást eucharistii a potom ji znesvětili….Ten, kdo opravdu chce poznat pravdu, ten pozná Boha, který do jeho života zasáhne neuvěřitelným způsobem…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *