Romantika ve vztahu – je vůbec důležitá? A jak na ni?

Hned na začátek bych rád řekl, že dnešní článek bude napsaný z chlapského pohledu. Muži si totiž pod pojmem „romantika“ představují trochu něco jiného a docela často mají s jejím naplňováním problém. Čím to je? A je vůbec romantika ve vztahu důležitá? Jak si ji udržet?

Květiny, večeře, esemesky… Na co to všechno?

„Svou ženu mám moc rád a dokonce tajně šetřím na dovolenou v Řecku. Tak proč jsou důležité všechny ty věci kolem? Květiny, večeře, zamilované esemesky?“ Z jednoho jediného důvodu – ženy jsou prostě jiné! Zatímco Bůh stvořil muže spíše jako budovatele, lovce a stavitele, přičemž výsledek jeho práce musí být viditelný a hmatatelný, žena byla naopak stvořena jako něžná bytost, intenzivněji vnímající city a vyžadující větší míru pozornosti. A právě to je úžasné! Navzájem se můžeme doplňovat a obohacovat… Dobře, to je sice fajn, ale co mají odlišnosti společného s romantikou? Právě že všechno!

Co je to vůbec romantika? Tady vám asi nedám jednoznačnou odpověď, poněvadž každý ji vnímá jinak. Pro někoho to může být „obyčejné“ držení se za ruce, pro druhého první nesmělé polibky nebo chvíle, kdy jsme poprvé s třesoucím hlasem pronesli ono kouzelné „Miluji Tě“… Pokud bych měl dát nějakou obecnou definici, tak romantika je koření vztahu. V žádném případě lásku nesupluje, ale na druhé straně ji (více či méně) pomáhá. Vím, že my muži city najevo příliš nedáváme, ale zkusme se to naučit. Je to velká výzva! Naučme se zkoumat sami sebe a hlavně potřeby svých protějšků. Věřte mi, bude to stát za to.

Jak na to?

Romantickým gestem můžeme překvapit svou ženu či přítelkyni prakticky kdekoli, nemusíme zrovna čekat na západ slunce během dovolené na karibském ostrově. Stačí obyčejná procházka a snaha vnímat toho druhého všemi smysly, nejen zrakem. Romantiku můžeme cítit pomocí dotyků, díky vůni jejího parfému či prostřednictvím hebkých slov a něžných polibků. Zkusme se v těchto „maličkostech“ cvičit a vnímat svět nejen skrze zrak. Uniká nám tak opravdu mnoho podstatných informací…

Sobeckost a špatné vzory

Do jisté míry je zkreslený pohled na romantiku zapříčiněný dnešními špatnými vzory. Pokud naše protějšky čtou knihy Danielle Steelové a dívají se na filmy Rosamunde Pilcherové, je jasné, že jejich představy o „opravdové“ romantice budou hodně vzdálené reálným možnostem.

Nicméně největším nepřítelem romantiky ve vztahu je sobeckost! Vztah je o každodenním darování sebe sama, avšak když tato základní věc pomine a začneme si jeden druhého nárokovat, je zle! V takovém případě je vztah odsouzený k záhubě, protože v něm chybí svoboda. A věřte nebo ne, chuť darovat svému protějšku své srdce je to nejlepší, co můžete ve vztahu udělat. Tímto začíná ta pravá romantika a pak je už úplně jedno, jestli pozorujete hvězdy, večeříte v restauraci, tancujete nebo se jen ruku v ruce procházíte po městě…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *