Soukromá víra

V dnešní době se často setkávám s názorem, že to, čemu člověk věří, je čistě soukromá věc. Často kolem sebe slyším něco takového: “Ať si každý věří čemu chce, hlavně když tím neobtěžuje ostatní”. To je v podstatě takové shrnutí naší myšlenky náboženské tolerance. Myslím, že je fajn, když se lidé snaží být k sobě tolerantní, zároveň se ale trochu bojím, že to je jen pěkná póza.

 

Víra tak, jak jí rozumím, je totiž náš základní názor na svět. Ať už je to víra, že nad námi nic není (ateismus), víra v to, že na to nejde přijít (agnosticismus), víra ve vědu, víra v energie, duchy a nebo v nějakého boha nebo bohy. A jak už jsem psal v článku “Věřím a vy taky věříte”, tak si myslím, že vlastně každý člověk něčemu věří (i když to vždycky není to, čemu říká, že věří).

 

Pokud je tedy víra náš základní pohled na svět, tak asi chápete, že něco takového nemůže být soukromé. Nemusíme o tom sice mluvit, ale vždycky se podle toho nakonec budeme chovat.

Pokud totiž věřím, že tenhle svět nemá jiný smysl, než ten, že tu prostě náhodou jsem a smrtí všechno skončí, tak to má spoustu praktických důsledků. Například bych měl být na prvním místě já a moje životní spokojenost. Měl bych cestovat, užívat si života dokud žiju a dokud jsem mladý. Taky to bude ovlivňovat to, jak se budu chovat k lidem a jak budou vypadat moje vztahy.

Naopak pokud jsem hinduista, který věří v reinkarnaci, tak se budu snažit dělat co nejvíc dobrých skutků, aby mě karma pomohla reinkarnovat se do lepšího života, než který mám teď. Něco si v životě užiju, ale nebude to priorita, protože vím, že se mi to vynahradí teprve v příštím životě.

 

Prostě a jednoduše – to, jak žijeme, nikdy nebude soukromé. Pokud nežijeme sami na pustém ostrově, tak se takové věci vždycky budou týkat nejenom mě, ale i mojí rodiny, mých přátel, partnera atd.

Takže nebuďme tolerantní jenom naooko, ale zkusme doopravdy brát lidi takové, jací jsou a jak žijí. A zároveň přemýšlejme, jestli opravdu žijeme podle toho, čemu věříme.

 

Mějte se,

 

Honza

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *