Talent není všechno

Jestli by stačil pouze talent, tak proč ty i já známe lidi s velkým talentem, ale ne s tak velkým úspěchem? – John C. Maxwell

To, zda je někdo dobrým vedoucím, nezáleží pouze na jeho talentu, zručnosti, schopnosti dobře komunikovat či know-how. Zejména talent často přeceňuje. Ve výbavě dobrého vedoucího jsou i jiné, životně důležité věci – dnes si  proto povíme něco o vášni.

Jaká je tvoje vášeň? Rád ji u druhých lidí odhaluji. Když na ni narazím, téměř okamžitě ji vidím. Nedá se přehlédnout. Člověku se při rozhovoru hned rozzáří oči a začne o své vášni iniciativně vyprávět, přesvědčovat, vzpomínat, snít, vysype množství dat a informací… Tehdy introvert, který na párty zatím jen tiše seděl na gauči a přemýšlel, zda se nevytratí domů, ožívá a kdyby mohl, tak v rozhovoru nad některými tématy sedí až do rána. V tom momentě vím, že jsem objevil jeho vášeň.

 

Vášeň je palivo

Dává člověku energii a entuziasmus. Pokud ji vedoucí má, tak jeho talent dostává křídla a když ji nemá, tak jeho talent živoří. Vášeň je silnější než adrenalínová injekce nebo konstantní přísun kofeinu. Je silně nakažlivá, nutí k co nejlepšímu výkonu a nedá se odradit prvním přicházejícím problémem. Vlastně ani druhým, třetím… K tomu, aby se mohl talent u člověka rozvinout, potřebujeme vášeň.

Pamatuji si na jednu situaci, kdy jsem během studia na vysoké škole (obor IT) začal dálkově studovat ještě biblickou školu. Rodiče několik týdnů pozorovali, jak hltám učebnice k Novému zákonu a jednou při večeři mi řekli, že mě v životě neviděli tak usilovně studovat, navíc dobrovolně. Co se změnilo? Získal jsem vášeň! Nikdo mě nemusel nutit, neměl jsem dokonce ani potřebu podvádět při testech. Chtěl jsem to vystudovat co možná nejlépe. Zcela si mě to získalo. A to už ani nemluvím o tom, když jsem založil svou první hudební kapelu. Začal jsem dokonce sám od sebe cvičit na klavír, k čemuž by mě až donedávna nedostali ani párem volů…

 

Co s tím?

Tou nejpřirozenější otázkou na konec tedy je: „Jak vášeň získat a neztratit?“. Dobrá otázka. Jsem rád, že jste se takto zeptali 🙂 Vzhledem k tomu, že píšu blog a ne esej, budu velmi stručný a podělím se o dvě myšlenky.
1) Potkávej se s lidmi, kteří jsou v nějaké vedoucí pozici a dělají to s vášní. Vyhledávej jejich společnost, poslouchej příběhy a pokud je to možné, spolupracuj s nimi. Jejich vášeň je totiž nakažlivá. Uvidíš.
2) Tvým publikem, největším šéfem a nejvěrnějším klientem je Bůh! Tato pravda má velmi mnoho důsledků. Přemýšlej nad nimi. Prožívej to.

Cokoli děláte, čiňte to celou duší, jako Pánu a ne lidem. – Kol 3:22

 

A ještě jedna otázka zcela na závěr – jaká je tvoje vášeň? Pro co ses naposledy opravdu nadchl/a?

Dan
(inspirováno materiály ze serveru LeaderXpress.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *