Ten správný čas…

Žijeme v době, kdy je standardem (minimálně nám je tento standard předkládán) mít všechno a hned. Skvělé výsledky ve škole, dobrou a poté ještě lepší práci, velký dům nebo moderně zařízený byt a parádní selfíčka jak jinak než z luxusní dovolené někde u moře. A abych nezapomněl – pohledného partnera! Stále se za něčím honíme a pořád nemáme dost. Často máme mnohem více, než potřebujeme, ale ani toto vědomí nás neuspokojí. Pro slastný pocit vlastnění chceme dosáhnout na ještě něco dalšího…

A právě toto může být důvodem, proč jsou někteří lidé sami. Být „single“ se totiž nenosí, není to moderní a navíc nám klesá společenský kredit. Musím si někoho najít. A to rychle!

Pokud bude mou jedinou podmínkou fyzická přitažlivost a rychlost navázání vztahu, dokážete si představit, k čemu je podobná známost odsouzena. Nezáleží mi na procesu poznávání, zkoumání  hodnot toho druhého. Nevím vůbec, kam náš společný vztah může směřovat. A směřuje vůbec někam? Vede k budování společné budoucnosti? Nebo je pouze záplatou na to, že aktuálně nikoho nemám?

A zde dochází k fatální chybě! Slova „mít vztah“ a „láska“ se zde totálně rozcházejí, protože v podobných vztazích nejde o lásku, ale o pocit vlastnění. O sociální status, že „někoho mám“.

Francouzský spisovatel Antoine de Saint-Exupéry byl kdysi řekl: „Nepleť si lásku s vlastnickým poblázněním; z něho pochází to nejhorší trápení. Neboť v tom se lidé mýlí: z lásky trápení nepochází. Trápení plyne z touhy vlastnit a ta je opakem lásky.“ Tato slova nás nabádají, abychom se podobným vztahům vyhýbali. Nejenže po několika měsících končí, ale docela často člověka i zraní.

Láska se prostě nedá vynutit a začít s někým chodit jen proto, abych „někoho měl“, je velmi sobecké. Vzájemný vztah je potřeba budovat na důvěře, poznávání a správných hodnotách, a ne na „vlastnickém pobláznění„, jak trefně vystihl de Saint-Exupéry. Nikoho nemáš? Skvěle! Tak využij tento čas jak nejlépe můžeš. A neboj, ten správný čas určitě jednou přijde, jen je potřeba být trpělivý, což je první a zároveň jedna z nejdůležitějších vlastností lásky…

1 thought on “Ten správný čas…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *