Velikonoce bez Ježíše…

Zkuste si představit následující situaci: plánujete svatbu a zařizujete všechny důležité věci, které jsou s ní spojené. Koláčky, květiny, místa v restauraci, fotografa a tak dále. Všechno je skvěle připravené a naplánované do posledního detailu, jen jste jaksi zapomněli na to, že se nemá jak k obřadu dostavit nevěsta. Sama ve svatebních šatech není schopna řídit a všichni svatebčané a známí jsou již na svatbě. Co teď? Jak se to vůbec mohlo stát, že se zapomnělo na nevěstu – (pánové odpustí) nejdůležitější postavu celého svatebního dne?

Možná si nyní říkáte, jak mě něco takového vůbec mohlo napadnout. Jestli jsem třeba viděl další ztřeštěnou americkou komedii nebo četl nějakou absurdní povídku. Ne, nic podobného. Toto přirovnání mě napadlo v souvislosti se současným, notně rozšířeným, pohledem na Velikonoce. Uznejte sami, že je docela analogický – máme připravené pomlázky, za oknem vystavené čokoládové zajíčky, navařené skvělé obědy a veselíme se často až s přemírou alkoholu. Ale přitom všem zapomínáme na to nejdůležitější, na to, o čem Velikonoce doopravdy jsou. Kdyby tyto svátky byly pouze o výše zmíněném, tak bychom jim mohli přilepit nálepku „oslavy jara“ a všechno by bylo v pořádku. Ale stejně tak, jako nemůžeme svatbě přilepit nálepku „hostina dvou rodin a jejich přátel“, protože je o svazku ženicha a nevěsty, nemůžeme ani Velikonoce považovat za několik dní spojených s jídlem a alkoholem.

Proč vůbec Velikonoce slavíme? Kdo byl Ježíš a čeho dosáhl? Mrkněte na jedno krátké a výstižné video nebo si přečtěte pár zajímavostí na zcela novém webu PročJežíš.cz.

 

Dan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *