„Všechny cesty vedou k bohu“

Vase vzkazyNedávno jsme dostali tento vzkaz:

„Všechny cesty vedou k bohu. Existuje jedinej bůh a ti co uznávají něco jiného, pro mě nejsou náboženstvím.“


Jedna z výhrad proti křesťanům, kterou často čtu mezi vašimi vzkazy je, že křesťané jsou zbytečně netolerantní. Slýchám věci typu:


„Bůh ano, ale tvrdit, že jen jedno náboženství je to pravé, to je hloupé.“ 


Dělat rozdíly mezi náboženstvími, to bylo populární dřív, kdy lidé neměli rozhled a nedocházelo jim, že je to vlastně jedno a to samé.“ 


„Nakonec všechny cesty a všechna náboženství vedou k jednomu a tomu samému.“


Takové myšlenky zní krásně, ale zároveň je potřeba uvědomit si, že tento pohled na svět znamená minimálně dva problémy

První z nich je, že žádné náboženství nic takového netvrdí a s tímto názorem nesouhlasí. Pokud něco takového tvrdíme, pak stejně docházíme k tomu, že všechna ostatní náboženství se mýlí a jen náš názor je ten pravdivý. Takže jsme tam, kde jsme byli.

Druhý problém souvisí s tím prvním. Vzhledem k tomu, že žádné náboženství tento názor nezastává, tak tímto názorem si vytváříme své vlastní náboženství. Určitě to nebude špatné. Trochu se inspirujeme budhismem, přidáme ezoteriku, pár myšlenek převezmeme z křesťanství. Ale to nic nezmění na tom, že to bude náš vlastní výtvor. My sami si budeme muset vytvořit náš vlastní morální kodex a pravidla, kterými se budeme řídit. Budeme bohy sami sobě. A ať uděláme cokoliv, nikdy si nebudeme jistí, že jdeme tou správnou cestou.

V tom vidím velký rozdíl oproti tomu, čemu věřím já jako křesťan.

Mimochodem to mi připomíná příběh Mirka, který jsme nedávno zveřejnili. Jestli máte 4 minuty, mrkněte se na něj. Mluví tam přesně o tomto tématu.

Mějte se,

Honza

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *