Život má jen ty limity, které si vytvoříme sami!

Život má jen ty limity, které si vytvoříme sami.

Les Brown

 

Když tvořím obsah a grafiku pro sociální sítě HledamBoha.cz a chci se někde inspirovat, tak často narážím na spoustu motivačních citátů. Jako je například tento citát od Lese Browna, populárního “motivačního řečníka“.

Myslím, že tento citát dobře ilustruje jeden z populárních pohledů na svět. Konkrétně mám na mysli to, že když budeme chtít a dost se snažit, tak dokážeme cokoliv. Když si opravdu budeme chtít splnit nějaký sen, tak toho dosáhneme.

Je úžasné, že dneska skutečně můžeme dokázat věci, které by lidé dřív označili za nemožné.  Člověk může během jednoho nebo dvou dnů přeletět na druhou stranu zeměkoule a začít tam pracovat a žít. Můžeme cestovat do vesmíru. Můžeme dělat téměř cokoliv chceme.

Ale bohužel to, že nemáme limity je jen iluze. Bylo by krásné, kdyby to tak bylo, ale není. Když jsem se v sedmnácti málem zabil na kole, zjistil jsem, že mám limity. Že moje schopnosti nejsou dost dobré, abych zvládl každý těžký terén a skok. Zjistil jsem taky, že i moje tělo má limity a nevydrží každý náraz. Zároveň mi došlo, že můj život mohl skončit lusknutím prstů.

Všichni máme limity, nejen fyzické, ale taky psychické, sociální a spoustu dalších. Většina z nás si prostě nemůže dovolit jet na měsíc na dovolenou do Karibiku. Jsou práce, pro které musíme mít kvalifikaci, jinak je prostě nezvládneme dělat. Z většiny z nás nebudou herci, zpěváci ani piloti Formule 1, protože na to prostě nemáme.  

Náš čas, naše energie, naše finance jsou omezené. Život sám je náš limit… A je hloupé tvářit se, že to tak není. Půjčit si na dovolenou, na kterou nemáme. Myslet si, že bez přípravy uběhneme maraton. Nesnažme se žít jako kdybychom neměli limity, naopak snažme se uvědomovat si je. Je dobré uvědomit si, že nejsme nesmrtelní. Je zdravé uvědomit si a přiznat svoje chyby. Je moudré znát svoje slabosti. Učí nás to totiž lépe nakládat s naším časem, schopnostmi i financemi. Jak naložíme s tím, co máme? To je ta otázka…

Zároveň nám to dává ještě jednu důležitou vlastnost, o které se dneska moc nemluví: POKORU. Pokoru před druhými lidmi a pokoru před tím, kdo dokonalý je. Připustit si, že nejsme ti nejdokonalejší lidé, kteří dělají všechno dobře a mají vždycky pravdu, pro nás nebude příjemné. Ale nakonec z nás budou pro ostatní mnohem snesitelnější lidé! A pro Boha mnohem použitelnější lidé!

Honza
honza@hledamboha.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *